1001 HADİS IŞIĞINDA – 22

“Allah’a dayanın ve evladınız hakkında dahi adaleti yerine getiriniz.”

Cenab-ı Mevlana, “Bir saatlik adalet, altmış senelik ibadetten daha hayırlıdır” diye buyurur. İnsan olmanın en önemli şartlarından ikisi doğru ve adil olmak, Allah’ın hakikatlerine sıkı sıkıya sarılmaktır.
Kararlarınızda daima adaletli olmalı, doğruluktan ve sözünüzü tutmaktan yana kimsenin güvenini sarsmamalı, himayenizdeki bir emaneti sahibine vermekte özen göstermelisiniz. Gerçekleri dile getirmekten çekinmemeli, dürüst olmalısınız.
Hüdavendigar Mevlana, bizlere yine çok güzel bir seslenişte bulunur, der ki: “İnsan, Musa’nın asasına benzer, İsa’nın afsunu gibidir. Müminin kalbi, adalet sahibi olan ve yardımı dilenen Allah’ın elindedir. Allah’ın iki parmağı arasındadır.”
Kalb ile dinleyebilmek için insanın çok saf olması lazımdır. Herşeyden arınması lazım. Yine Cenab-ı Mevlana’nın çok güzel bir sözü vardır, şöyle buyurur: “Ey yolcu! Bir iş yapmak istediğin zaman birkaç bilgine danış, ya da istersen yüzlerce bilgine danış; fakat işe başlamadan evvel mutlaka kalbine danış ve kalbinden gelen ses ile işe koyul.”
Kalb, hakikatte doğduğumuz günden itibaren daima ‘Allah’ diye zikretmektedir. Allah’ın ismi aşktır, cismi ise Muhammed’dir. Allah’ı zikretmek ve O’na yönelmek, hakikatte Hazreti Muhammed’e yönelmek ve Hazreti Muhammed’i zikretmektir. Hazreti Muhammed Efendimizin bütün varlığı Allah’a aittir.
Allah, insan vücudunu eksiksiz yaratmıştır, sonra da gelip içine oturmuştur. O beden, kendisine mahsustur, kendisine tabi olmuştur. Öyle yücelerden bakar ki, ay, yıldızlar, güneşler hep aşağıda kalır. Hiçbir mahluk onun nazarından kaçamaz. Ne fiilini, ne malını, ne kalbindeki sırlarını O’ndan gizleyemez insan. Biz işte böyle nurdan bir sarayda oturmaktayız. Biz o bina değiliz; o Sultanla beraberiz.

About Author

Mevlanarumi.org

Administrator of mevlanarumi.org

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.