1001 HADİS IŞIĞINDA – 52

“Temiz bir gönülle yapılan bir amel, az da olsa, kafidir.”

Ancak nefsini tamamıyla temizleyen bir insan, “Her şey Allah’tan” diyebilir. Böyle olan insanlar, iradelerini Allah’a teslim etmişlerdir. İradesini Allah’a teslim eden bir kimsenin yapacağı bütün işler Allah iradesi ile olur. Ancak böyle kimseler için haram, helal kalmaz. Yani, onlar, tabiatları gereği haram olan fiilleri zaten yapmazlar.
Hakikatte her gönül Allah’ın ama, O ancak temiz bir gönülde bulunur. Mevlana’mız der ki: “Ruhlar pırıl pırıldır, tertemizdir, ruhu kirleten kaptır.” Kap, yani gönül, başka şeylerle dolmuş, ama sen o berrak suyu oraya koyuyorsun; bir bakıyorsun ki, o berrak su kabın içine ne konulmuşsa oranın rengine giriyor, sana da bulanıklık veriyor.
Hüdavendigar Mevlana, yine şöyle bir dil sarfeder: “Eğer aşıksan, iman ettiğin yerde ölmeye çalış ki, sen de günün maşuku olarak ortaya çıkabilesin. O sevgiye, o aşka bir damla bile akıl sokma. O aşka biraz akıl sokarsan, bir kazan dolusu sütü, bir damla sirke nasıl bozarsa, senin o güzel duygularını da o akıl öyle alır, götürür. Onun için yolcumdan temiz bir gönül beklemekteyim.” Ona temiz gönül verilirse Hakk’ın yüzü yolcuda görülmeye başlar. Orası zerre kadar pürüz kabul etmez; tereddütler girdi mi, olmaz.
Sen, hala, “Bu nefisle savaşmak ne zor, ne şaşılacak iştir!” diye tembel tembel oturuyorsun. Nefsinle savaşmayarak aşka uymadığın için asıl şaşılacak kişi, sen olmuşsun! Senin varlığının gecesinde gizlenmiş, pusuya girmiş öyle parlak bir ay varken, ne diye yalvarıp yakarmazsın?
Bizim muhabbetlerimizde, Allah’ın lütfuyla, hep aşk vardır, sevgi vardır. Kişi, canını Allah aşkına feda etmediği takdirde bu yaşayış ona haram olur!

About Author

Mevlanarumi.org

Administrator of mevlanarumi.org

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.