1001 HADİS IŞIĞINDA – 54

“Ümmet ve ashabımdan birisi, Müslümanlar arasında hakim olması gereken önemli bir iş ile meşgul olduğu sırada, dargın veya hiddetli ise, hüküm vermekten kaçınsın.”

İradelerini Allah’a teslim eden insanlar herhangi bir taraftan kendilerine bir şer gelirse, bunu Allah’tan bilirler ve kendilerine o şerri yapan kimseye kızmazlar; bilakis acırlar, şefkat ve iyilik ederler. İlahi aşkı olmayan bir adama baksak, o da yalan söyler, hiddet eder, kendini başkalarından büyük görür. Allah’ın yasak ettiği şeyleri yapar.
Hazreti Mevlana ne güzel buyurur, der ki: “Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Cömertlikte akarsu gibi ol. Başkalarının kusurunu örtmekte gece gibi ol. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. Tevazu ve muhafiyette toprak gibi ol. Hoşgörüde deniz gibi ol. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.”
Peygamber Efendimiz, hiddet ve asabiyet olan yerde bir dakika bile durmazdı. Hatta bir gün, Ömer-i Faruk ile yolda gidiyorlardı, yanlarına Ömer’den alacağı olan bir adam yaklaştı. Aralarında bir anlaşmazlık meydana geldi ve Ömer-i Faruk, adama biraz asabiyetle karşılık verince Hazreti Resulallah, onların yanından hemen uzaklaştı. Neden sonra Ömer baktı ki, Resulallah yanında yok, hemen koştu ve O’na yetişti; merakla sordu: “Neden yanımızdan ayrıldın ya Resullah? Neden beklemedin?” İşte Hazreti Muhammed Efendimiz ona şu cevabı verdi: “Asabiyetin ve hiddetin bulunduğu yerde melek durmaz!”
İmam Ali Efendimiz de, çok sadık olduğu ve canı pahasına sevdiği Hazreti Muhammed Efendimiz hakkında şöyle bir dil safeder: “Sözü anlatıştır O’nun, susması bile söz söyleyiştir. Sizler de tertemiz olan Hazreti Muhammed’in huylarıyla huylanın. Çünkü O, insanların en güzel huylusu, kulların en hayırlısıdır. Peygamberine benzemeye çalışan, Onun izini izleyen kişi ne kutlu kişidir.”
Bizim yapacağımız iş, ahlakımızdaki kirleri, kibri, buğzu, yalanı, riya ve hasedi temizlemektir. Çünkü zevk-i ilahi, bunların arkasındadır. Ama bunların hepsine galip olan yine aşktır. Allah’ın adı aşktır, cismini görmek isterseniz o da Hazreti Muhammed Efendimizdir. Aşk için yalvaralım. Ne diyor bir Tanrısal ilham? “İmdat senden, ya Hazreti Aşk, yetiş!..”

About Author

Mevlanarumi.org

Administrator of mevlanarumi.org

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.