1001 HADİS IŞIĞINDA – 69

Vicdanını rahatsız eden şeyi yapmayarak terk et.

Bulunduğumuz toplumda huzur ve emniyet içerisinde yaşayabilmek için, aklımızı ve vicdanımızı doğru şekilde kullanmamız gereklidir.

Güzel ahlaklı bir insan, vicdanını rahatsız eden şeyleri yapmaktan uzak durur. Bu hususlarda nefsi ile mücadele ederek onun isteklerinin tersine hareket eder. Hakk’tan ve O’nun doğrularından ayrılmaz. Böyle davranmanın kazancı, gönül huzuru ve Hakk’ın rızasıdır; kötülük ve haksızlıklarınki ise büyük bir vicdan azabı, Hakk’ın rahmetini, bereketini kaybediştir. Kişi vicdanının sesine kulak vermeyerek aslında kendini kandırmış olur ve nefsinin tuzaklarına düşmüş olur. İnsana yakışan, Allah’ın varlığını her an kendisinde hissederek, devamlı O’nunla rabıtada durarak, hayatını vicdanına göre yaşamasıdır.

Bana göre, Allah’a en yakın olan insan, daima Allah’la rabıtada duran insandır. Ve aynı zamanda, vicdanı temiz olan, insanları seven, onları incitmeyen, onları affeden kimsedir. Aklını ve vicdanını Allah’a teslim eden Hakk aşıklarının, manevi hayatlarının yanısıra dünyevi hayatları da mükemmeldir. İnsan, aklını, irfan suyu ve aşk ateşiyle temizlemezse, Allah’ı kendinde göremez.

Allah bize her şeyi vermiş ama alabilirsek… O, o kadar cömerttir ki… Allah, bedenin gıdasından başka aklın, fikrin, vicdanın, her kabiliyetin gıdasını veriyor. Ama alabilirsek…

Vicdanının sesini duyabilmesi için insanın çok saf olması lazımdır. Herşeyden arınması lazımdır. Hazreti Mevlana’nın çok güzel bir sözü vardır, şöyle der: “Ey yolcu! Bir iş yapmak istediğin zaman birkaç bilgine danış, ya da istersen yüzlerce bilgine danış; fakat işe başlamadan evvel mutlaka kalbine danış ve ondan gelen ses ile işe koyul.”

Misal olarak ben fakir, kalbim Sevgilim ile o kadar dolu ki, O kalbimden ne dilerse öyle yola koyulurum, O’nu dinlerim ve O’nun emriyle hizmetlerimi yaparım. Bana ait hiçbir şey yoktur. Bunu da insana ancak aşk yaptırır. Ama eğer insanda aşk yok, sevgi yok ise; kendi ilmine güvenerek yola koyulmuş, kendi aklını beğenmiş, herkesi hakir görmüş, kendini beğenmiş ise o, ancak kendini kandırmış olur ve hiçbir yere varamaz.

About Author

Mevlanarumi.org

Administrator of mevlanarumi.org

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.