Grubumuzun Onursal Başkanı Hasan Çıkar 1935 yılında Makedonya’nın Üsküp şehrinde dünyaya gelmiştir. O dönemlerde Üsküp şehri kültür, sanat ve akademik anlamda Balkanların en önemli merkezlerinden bir idi. Hasan Çıkar çocukluk yıllarında, birçok manevi kuruluşun da yer aldığı kentte dini eğitim almıştır. Üsküp’te bulunan Murat Paşa Camii ve Yahya Paşa Cami’lerinde görev alan Hasan Çıkar, eğitimini tamamlayarak ailesiyle birlikte 1959 yılı sonlarında İstanbul’a göç etmiştir.

Ailesinden aldığı dini terbiye ve Üsküp’teki tasavvufi çevrelerin etkisiyle İstanbul’da daha da çok yoğunlaşan tasavvuf sevgisi ve ilgisi O’nu önce kitap okumaya ve araştırma yapmaya yönlendirmiş daha sonrada İstanbul’daki tasavvufi çevrelerle kaynaşmasıyla devam etmiştir. Girdiği çevrelerde yaptığı Mevlana aşkıyla dolu olan konuşmaları, kendisini daha önceleri Üsküp’ten tanıdığı ve ileride ilham kaynağı olacak Hakkı Dede’ye kadar götürmüştür.

Böylece Onursal Başkanımız Hasan Çıkar 1960 yılında Üsküp Mevlevihanesi’nin son postnişini Hakkı Dede ile tekrar karşılaşmış ve hayatında yeni bir dönem açılmıştır. Hakkı Dede’yle karşılaştıktan ve O’nun güzelliklerini gördükten sonra O’nun öğrencisi olmuş ve Mevlevi Kültürüne gönül vermiştir. Bu tarihten itibaren Hakkı Dede’nin yanında bulunmuş ve aralarındaki mana dolu o yüce ilişki Hakkı Dede’nin kendisine manen soyunması ile devam etmiştir. Böylece 1965 yılında Hz.Mevlana’nın manevi temsilciliğine ulaşmıştır.

1987 yılında Konya’da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerinde postnişin sıfatıyla Hz. Mevlana’yı temsil etmiştir.

Hz. Mevlana’nın 700 yıl önce kullanmış olduğu kırmızı renkteki meydan postu, Hz.Mevlana’nın Hakk’a yürümesi ile kendisinden sonra torunlarına ve halifelerine intikal etmiştir. Hz.Mevlana’nın bizzat kullandığı ve manevi değeri yüksek olan bu meydan postunu, son yüzyılın içinde sırasıyla Hz.Mevlana’nın torunlarından olan Bakır Çelebi emanetinde bulundurmuş daha sonra ise bu hizmeti Celalettin Çelebi devralmıştır. Celalettin Çelebi’den sonra Konya postnişini olan Selman Dede, 30 yıl boyunca bu emaneti korumuş ve 1993 yılında Hz. Mevlana’nın manevi buyruğu ile Hasan Çıkar’ a devretmiştir. Günümüzde Hz.Mevlana’nın manevi temsilciliğini yapan Hasan Çıkar, halen düzenlenmekte olan Sema Törenleri sırasında bu post ile hizmet vermektedir.

Galata Mevlevihanesini Yaşatma Derneği ve Evrensel Mevlana Aşıkları Vakfı’nı kurarak Hz.Mevlana’ya gönül verenlere bir hizmet zemini oluşturan Hasan Çıkar, Çağdaş Mevlana Aşıkları grubunun meydana getirmiş olduğu ilahilerin tamamına yakın olan bölümünün söz yazarıdır.

Hasan Çıkar ve bir dönem Onursal Başkanı olduğu Galata Mevlevihanesi Yaşatma Derneği; 1981 yılından, restorasyon çalışmalarının başladığı 2007 yılına kadar, İstanbul Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde Tasavvuf Musikisi Konseri ve Sema Töreni etkinliklerini aralıksız sürdürmüştür. Ayrıca Silivrikapı Mevlana Kültür Merkezi’ nde her Perşembe günü halka açık düzenlenen toplantılarda, yurtiçinden ve yurtdışında gelen birçok Mevlana hayranının sorularını yanıtlamakta ve Hz.Mevlana’ nın ilahi birlik mesajını aktarmaktadır.

EY İNSAN

Kendini bil ey insan, bin sır ile Tanrı yüklemiş seni.

Sen ayna, O’dur güzelliğin sultanı ey insan…

Alemde ne varsa sendedir her an için,

Sen sende ara kendini, kendini tanı ey insan…

Tüm sende olan sırlar açıklansa eğer,

Gül bahçesi olurdu gök ile yer, ey insan…

İnsandan silinsin şu kibir, gör o zaman,

Her firavun sanki Musa Peygamber ey insan…

Dünyada ilk son varlıksın ey insan…

Allah katında tek varlıksın, Halife-i Haksın ey insan…

Yerin göğün tek varlığı, kainatın nurusun ey insan…

Alemler sende zuhur oldu, sen Haksın ey insan.

HASAN ÇIKAR

Mevlevihanemizdeki Hizmetler

Mevlevi Ayini

Hz. Mevlâna’nın yolundan gidenlerin, aşk yolunu takip edenlerin, içlerindeki ilahı arayanların, hayatlarının her anında yaşadıkları manevi yolculuğun bir bölümü....

Readmore

Perşembe Toplantıları

Perşembe Akşamları Toplantıları Silivrikapı Mevlâna Kültür Merkezi: Perşembe akşamları toplantı (19.30 - 23.00)

Readmore

Etkinlikler

Tasavvuf Müziği Konseri ve Sema Ayini İletişim : Sevtap DEMİRTAŞ, 0212 588 57 80 - 0505 498 99 23 Şencan MAKİNİST, 0536 395 11 79

Readmore

Tasavvuf Mûsikisi

Kendi bünyesindeki müzisyenlerle Türkçe sözlü 15 Mevlevi Ayini ve 500'e yakın ilahi besteleyerek 4 CD ve kaset çalışması yaptı.

Readmore

Olanaklarımız

Semazenlerimiz

Çağdaş Mevlâna Aşıkları Topluluğu Sema Törenlerinde kadın-erkek birarada ve gül bahçesini andıran renkli tennureler ile çağdaş Türk insanını ve Türk kültürünün en değerli yapı taşlarından olan Hz. Mevlâna'nın ilahi mesajını, günümüz insanı ve gelecek nesillere aktarmak için, bu yola gönül vermiş genç kadrosuyla çalışmaktadır.

Mutrip

Mevlevi müziği alanında yeni eserler veren topluluk, çağdaş yorumlarla toplumun her kesiminden oluşan mensupları ile çalışmalarını sürdürüyor.

Konser ve Toplantı Salonumuz

...

  • Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu 1989 yılında Onursal Başkanı Hasan Çıkar' ın önderliğinde kurulmuştur. Topluluk Hz. Mevlana’nın aydın felsefesini yaşatmayı ve tanıtmayı amaç edinmiş ve bu doğrultudaki çalışmalarını kurulduğu tarihten itibaren aralıksız olarak sürdürmüştür.
  • Topluluk Mevlevi müziği alanında yeni eserler vermekte ve çağdaş yorumlarla genç-yaşlı, kadın-erkek farkı gözetmeden toplumun her kesiminden oluşan mensupları ile çalışmalarını sürdürmektedir. Kendi bünyesindeki müzisyenlerle Türkçe sözlü 12 Mevlevi Ayini ve 300’e yakın ilahi besteleyerek 4 CD ve kaset çalışması yapmış ve bu çalışmalarını gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleştirilen Tasavvuf Müziği Konserleri ve Sema Törenleri ile tanıtmıştır. Kurulduğu dönemden itibaren bir çok etkinlikte yer alan topluluk, yurt dışında düzenlemiş olduğu konferans, seminer, konser ve sema törenleri ile Hz. Mevlana’nın aydın felsefesinin ve sevgi mesajının sesi olmuştur. ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, İtalya (Sicilya), İspanya, İsveç, Japonya, Kosova, Makedonya, Yunanistan (Girit ve Samotheraki) ve daha birçok ülkede hizmet vermiş olan topluluk Mevlevi kültürünü tanıtmak ve yaşatmak için gösterdiği gayretlerine bu doğrultuda devam etmektedir..
  • Varoluş ilkesini çağdaş Türk insanına yakışır bir biçimde Hz. Mevlana’nın düşünce ve inanç temeline oturtarak, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emanet etmiş olduğu Türkiye Cumhuriyeti ilke ve esaslarını bir hayat biçimi olarak belirlemiş olan Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu çalışmalarına Evrensel Mevlana Aşıkları Vakfı çatısı altında devam etmektedir
  • Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu Türk kamuoyu ve dünyanın yakından takip ettiği sema törenlerinde 'kadın-erkek' bir arada sema eden semazenleri ve gül bahçesini andıran 'renkli tennureleri' ile çağdaş Türk insanını ve Türk kültürünün en değerli varlığı, büyük mütefekkir Hz.Mevlana’nın ilahi mesajını, günümüz insanına ve gelecek nesillere aktarmak için bu yola gönül vermiş genç kadrosuyla çalışmaktadır. Restorasyon çalışmalarının başladığı 2007 yılına kadar Galata Mevlevihanesi Müzesi' nde Tasavvuf Musikisi Konseri ve Sema Töreni icra eden topluluk; faaliyetlerine her Perşembe günü Silivrikapı Mevlana Kültür Merkezi' nde devam etmektedir.
    • Perşembe Akşamları Toplantıları.
    • Tasavvuf Müziği Konseri.
    • Sema Töreni .